SONDAZHI/ 89.5% e votuesve: Duke parë vuajtjet në Kakavijë, ky shtet ka marrë fund

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 15.08.2020, 19:43

Gjendja e krijuar në pikën kufitare të Kakavijës la pa fjalë mbarë vendin dhe shtetin fqinj Greqinë.

Shqiptarët krijuan radhë kilometrike me automjetet e tyre për ditë dhe netë me radhë në pritje të kalimit të kufirit ndërsa mungesa e sporteleve nga pala greke bëri që situata të agravohej me qytetarë, gra, të moshuar e fëmijë që pritën në mjetet e tyre pa ushqim, pa ujë, pa asnjë kusht higjeno-sanitar dhe çfarë është edhe më e rëndë u braktisën plotësisht nga shteti e qeveria.

Ndërsa kryeministri Rama është sjellë sikur asgjë të mos kishte ndodhur duke vijuar me postimet e zakoshme në rrjetet sociale për arritjet e qeverisë së tij.

Ndërsa gjendja në Kakavijë u bë vatër korrupsioni ku njerëzit denoncuan se edhe ambulancat dhe punonjës policie kalonin qytetarët pa radhë në doganë kundrejt pagesës.

Kujtojmë se një 10-vjeçar nga Lezha ndërroi jetë tragjikisht mëngjesin e sotëm pasi u përplas nga një ambulancë që lëvizte me shpejtësi skëterrë në mes të njerëzve.

Lidhur me situatën JOQ Albania ka hartuar një pyetësor drejtuar shqiptarëve ku pyet nëse mendojnë se ky shtet ka marrë fund pas vuajtjeve apokaliptike të qytetarëve që të gjithë kemi parë kudo në këto ditë.

Pyetja e shtruar ishte:

Duke parë vuajtjet apokaliptike të mijëra qytetarëve në Kakavijë, a mendoni se ky shtet ka marrë fund?

Duke u referuar në votimin e qytetarëve në Instagram dhe Facebook rezulton se 89.5% e votuesve mendojnë se ky shtet ka marrë fund duke u bazuar në pamjet e vuajtjeve të qytetarëve në pikën kufitare të Kakavijës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit