JOQ Albania
Home

Koronavirusi/ Shënohen 5.2 milionë të infektuar në gjithë botën, “rekord” mban SHBA
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 23/05/2020 21:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Deri në këto moment numri i personave të infektuar në të gjithë botën, ka arritur në 5,267,452.

Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit i mjekësisë John Hokins , vendi me më shumë të prekur është SHBA dhe më pas vjen Rusia dhe Brazili.

Ndërsa, numri i personave që kanë humbur jetën ka arritur në 339,949 viktima. Edhe në numrin e viktimave SHBA kryeson listën. E dyta vjen Mbretëria e bashkuar, ndërsa në vend të tretë qëndron Italia e më pas Spanja.

Nurmi i të shëruarve në të gjithë botën ka arritur në 2,086,375 persona. Në vendin tonë kemi 989 persona të infektuar 32 jetë të humbura dhe 783 persona të shëruar.

Të dhënat për disa shtete janë:

1,608,298 SHBA

335,882 Rusi

330,890 Brazil

258,504 Mbretëria e Bashkuar

234,824 Spanja

229,327 Itali

182,018 Francë

179,787 Gjermani

154,500 Turqi

133,521 Iran

130,859 Indi

111,698 Peru

84,081 Kinë

83,973 Kanada

70,161 Arabia Saudite, etj.