Koronavirusi në Itali/ Rritje e lehtë e vdekjeve ditore, ulen ndjeshëm rastet e reja

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 04.05.2020, 18:27

Vijon të ketë luhatje bilanci i viktimave nga koronavirusi në Itali, ku sot është shënuar një rritje e lehtë e vdekjeve në krahasim me një ditë më parë.

Mbrojtja Civile raportoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 195 persona, ose 21 viktima më shumë se një ditë më parë, ku u konfirmuan 174 jetë të humbura, e cila ishte dhe shifra më e ulët e vdekjeve ditore e regjistruar që prej ditëve të para të muajit mars.

Numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirusi në Itali ka arritur këtë të hënë në 29,079.

Sipas të dhënave zyrtare, numri total i të infektuarve nga koronavirusi, përfshirë edhe ata që janë shëruar dhe viktimat, ka arritur në 211,938.

Nga shpërthimi i epidemisë e deri më tani, 82,879 pacientë janë shëruar nga koronavirusi, ndërkohë që 1479 të tjerë ndodhen në gjendje kritike për jetën, në terapi intensive. Duhet theksuar për prej gati dy javësh, numri i personave të shtruar në spital dhe terapi intensive vijon të ulet.

Këtë të hënë gjithashtu janë shëruar mbi 1200 pacientë të prekur nga koronavirusi, të cilët kanë lënë ambientet e spitalit.

Ditën e sotme ka një rënie të rasteve të reja të infeksionit në krahasim me një ditë më parë. Ndërsa dje u regjistruan 1389 raste të reja, sot janë testuar pozitivë për koronavirus, 1221 persona.

Ndërkohë, numri i rasteve aktive në Itali vijon të shënojë rënie graduale për të disatën ditë me rradhë, për shkak se të shëruarit janë më shumë sesa të infektuarit e 24 orëve të fundit. Deri më tani, raportohen 99,980 raste aktive në Itali, ose rreth 300 raste më pak se dje.

Gjithsej, në Itali janë kryer gjithsej mbi 2 milion e 191 mijë teste, ku 38 mijë prej tyre janë kryer në 24 orët e fundit.

Kujtojmë këtu që e premtja e 27 marsit ishte dita më vdekjeprurëse e pandemisë në shtetin fqinj, ku u shënuan 969 viktima në 24 orë. Që prej kësaj dite numri i viktimave ditore ka rënë gradualisht, por ka pasur edhe luhatje të shpeshta.

Burimi: Il Messaggero|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit