JOQ Albania
Home

Koronavirusi/ “Do t’ju varros!”, trondit presidenti i Filipineve: Do të pushkatohet kushdo që shkel rregullat e karantinës!
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 19:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka bërë një paralajmërim të fortë ndaj shkelësve të masave kufizuese për shkak të koronavirusit.

Në një fjalim televiziv, Duterte kërcënoi me pushkatim të mundshëm për të gjithë ata që do të shkelin rregullat e karantinës.

Presidenti i Filipineve theksoi se nuk do të tolerohet askush që mund të shkaktojë probleme, ndërsa paralajmëroi edhe ata që abuzojnë me personelin mjekësor se do të kenë ndëshkime të ashpra.

Duterte tha se ishte jetike që të gjithë të bashkëpunojnë dhe të zbatojnë rregullat e karantinës në shtëpi, pasi autoritetet po përpiqen të frenojnë përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Deri më tani në Filipine kanë humbur jetën 96 persona nga koronavirusi, ndërsa janë konfirmuar pozitivisht të paktën 2311 raste.

Në tre javët e fundit po rritet me shpejtësi numri i të prekurve, gjë e cila ka bërë që autoritetet të vendosin rregulla të frikshme.

Duterte theksoi:

Situata po përkeqësohet. Kështu që duhet të dëgjoni, pasi situata është tejet serioze. Urdhërat e mi për policinë dhe ushtrinë: Nëse ka telashe dhe probleme, qëlloni për vdekje çdo shkelës të karantinës. E kuptoni këtë? Të vdekur! Do t'ju varros nëse shkaktoni telashe!

Kërcënimet e Duterte-s erdhën pas raportimeve në mediave për problematike të ndryshme dhe disa arrestimeve të disa banorëve në një zonë të varfër në Manila, të cilët po protestonin për ushqimin.

Duke iu përgjigjur paralajmërimeve të Dutertes, Amnesty International tha që deklarata e udhëheqit të Filipineve ishte "thellësisht alarmante".

Organizata për të Drejtat e Njeriut tha se:

Forca vdekjeprurëse dhe e pakontrolluar nuk duhet të përdoret kurrë në raste emergjencash, siç është pandemia Covid-19.

Ndërkohë shefi i policisë kombëtare në Filipine tha që policia e kuptoi që Duterte po demonstronte seriozitetin e tij për rendin publik dhe askush nuk do të pushkatohej.

Burimi: France24|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania