JOQ Albania
Home

Kryebashkiaku i LA rekomandon banorët se mbajtja e maskave është e domosdoshme
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 15:05

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kryebashkiaku i Los Angeles u tha dje katër milion banorëve të qytetit se ata duhet të mbajnë maska në çdo kohë për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, pavarësisht këshillave të kundërta nga guvernatori i tyre.

Eric Garcetti në një konferencë për shtyp ndërsa vendosi një maskë të zezë kirurgjikale tha:

Kjo do të jetë pamja e re. E di që kjo duket surrealiste. Do të duhet të mësohemi ta shohim njëri-tjetrin kështu.

Kjo bie ndesh me këshillat e Guvernatorit të Kalifornisë, Gavin Newsom, i cili u ka kërkuar njerëzve që të mos nxitojnë në blerjen e maskave, të cilat janë në furnizim të shkurtër dhe të nevojshme në mënyrë të dëshpëruar nga përgjigësit e parë.

Rekomandimi jo detyrues i Garcetti vjen pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi u rrit në 215 natën e kaluar, me më shumë se 9800 të infektuar.

Kryetari i Bashkisë shtoi se madje edhe maskat e rrobave shtëpiake ose 'bandanat e mbështjella' do të ndihmojnë në zvogëlimin e përhapjes së virusit COVID-19 në qytetin e dytë më të madh të vendit dhe do t'i kujtojë njerëzit të praktikojnë distancim të sigurt shoqëror.

Garcetti gjithashtu tha që njerëzit duhet të përdorin maska vetëm kur janë duke shkuar për të bërë pazar për ushqim ose për të kryer detyra të tjera thelbësore.

Ky nuk është një justifikim për të dalë papritur të gjithë.

Zyrtarët e shëndetit publik të Kalifornisë lëshuan udhëzime të mërkurën në lidhje me përdorimin e maskave të rrobave që specifikisht nuk kërkonin përdorimin e tyre.

Sekretari i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore, Dr Mark Ghaly tha:

Ndërsa mbulesat jo mjekësore të fytyrës mund të ofrojnë një mbrojtje shtesë, Kalifornia nuk duhet të ketë një sens të rremë të sigurisë nëse ata vendosin t'i vendosin ato. Sigurohuni se po qëndroni edhe 6 metra larg nga njerëzit e tjerë nëse duhet të dilni nga shtëpia juaj për të marrë sende ushqimore ose receta.

Dr. Sonia Angell, drejtoresha shtetërore e shëndetit publik, tha në një deklaratë:

Mbulimet e fytyrës nuk janë zëvendësues për distancimin fizik ose larjen e shpeshtë të duarve, të cilat ne e dimë se janë ndër mënyrat më efektive për të zvogëluar përhapjen e COVID-19.

Më herët gjatë ditës, Angell tha që maskat e rrobave mund të jenë një pengesë sepse nëse trajtohen ose vishen gabimisht ato mund të çojnë në infeksion dhe gjithashtu mund të bëjnë që njerëzit të ndjehen 'disi imunë' dhe të qetësojnë distancën e tyre shoqërore.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania