JOQ Albania
Home

Doktori amerikan paralajmëron se Koronavirusi do jetë i pranishëm dhe për dy vitet e ardhshme
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 13:33

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Drejtori i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thotë se një në katër pacientë me koronavirus në SHBA janë asimptomatikë.

Dr Robert Redfield tha për NPR se kjo ndoshta shpjegon se si rastet vazhdojnë të përhapen në të gjithë vendin, edhe kur janë miratuar masa të rrepta për distancimin shoqëror.

Në SHBA ka më shumë se 189,000 raste të konfirmuara të virusit, por zyrtarët federalë të shëndetësisë besojnë se numrat janë shumë më të larta.

Komentet e Redfield vijnë pasi CDC e konsideron ndryshimin e udhëzimeve të saj në lidhje me atë se kush duhet të vendosin maska të gjithë, dhe jo vetëm mjekët dhe infermierët.

Redfield tha:

Një nga pjesët e informacionit që ne kemi vërtetuar shumë tani është se një numër i konsiderueshëm i individëve të infektuar në të vërtetë mbesin asimptomatikë. Kjo mund të jetë deri në 25 përqind. Kjo është e rëndësishme, sepse tani ju keni individë që nuk mund të kenë simptoma që mund të kontribuojnë në transmetim, dhe ne kemi mësuar se në fakt ato kontribuojnë në transmetim.

Në fakt, drejtori i CDC tha që njerëzit asimptomatikë mund të mbartin virusin deri në 48 orë para se të shfaqen ndonjë simptomë.

Janë shfaqur disa raporte të pacientëve të diagnostikuar që thonë që ata nuk patur kollitje, ethe ose gulçim.

Një 26-vjeçar në Guangdong të Kinës u infektua pasi ra në kontakt me dikë nga Wuhan, nga e kishte origjinën virusi.

Një raport në New England Journal of Medicine zbulon se ai testoi pozitiv në ditën e shtatë, 10 dhe 11 pas kontaktit, por nuk kishte simptoma në asnjë prej atyre ditëve.

Ai kishte sasi të mëdha të virusit në hundë dhe në fyt pavarësisht se ndjehej mirë.

Donovan Mitchell, një lojtar në NBA me Utah Jazz, gjithashtu tha se ai kurrë nuk ka përjetuar ndonjë simptomë para se të testohej pozitiv.

Ekzistojnë një dëshmi shtesë që njerëzit pa simptoma janë duke ndihmuar në përhapjen e koronavirusit.

Një studim i ri nga Islanda zbuloi se 50 përqind e atyre që testuan pozitiv thanë se ishin asimptomatikë.

Kjo do të thotë se nga 17.900 njerëz të diagnostikuar me virus, 8950 nuk kanë kaluar kollitje, ethe ose gulçime.

Për shkak të këtyre historive, agjensia po konsideron këshillimin e publikut të gjerë për të vendosur maska sa herë që dalin jashtë shtëpisë.

Në të kaluarën, zyrtarët kanë theksuar se vetëm ata që janë të sëmurë ose që janë punonjës të kujdesit shëndetësor duhet të mbajnë maska.

Por, për shkak të të dhënave të reja, Redfield tha se kjo po rishikohet në mënyrë kritike.

Redfield paralajmëroi që për 24 muajt e ardhshëm, virusi do të ketë një efekt në jetën e përditshme.

Ky virus do të jetë me ne. Kam shpresë se do ta kalojmë këtë valë të parë dhe do të kemi kohë për t'u përgatitur për valën e dytë. Kam shpresë se sektori privat në zgjuarsinë e tij dhe duke punuar me qeverinë, NIH, do të zhvillojë një vaksinë që përfundimisht do të ndryshojë ndikimin e këtij virusi.

Disa vaksina të ndryshme janë aktualisht në testim, por ka të ngjarë të mos jenë në dispozicion për 12-18 muaj të tjerë.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania