Indianët “besojnë” se kanë gjetur kurën e Koronavirusit, pijnë urinë lope

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 14.03.2020, 19:10

Qindra besimtarë hindu në Indi organizuan një festë të pirjes së urinës së lopës të shtunën me bindjen se ajo do të shkatërrojë koronavirusin.

Ende nuk ekziston një vaksinë në dispozicion për virusin, i cili është duke u përhapur në të gjithë botën dhe deri më tani ka infektuar më shumë se 140,000 njerëz, dhe ka shkaktuar më shumë se 5,000 vdekje.

Por një grup i quajtur Akhil Bharat Hindu Mahasabha (All India Hindu Union) priti 'festën' e pirjes së urinës të shtunën në Delhi, kryeqytetin e vendit, me shpresën për të mbrojtur veten e tyre.

Në festë morën pjesë rreth 200 njerëz dhe organizatorët shpresojnë të organizojnë përsëri organizime ngjashme gjatë ditëve të tjera. Në Indi janë shënuar 84 raste të me COVID-19, me dy vdekje.

Fotografitë tregojnë gjithashtu grupe burrash dhe grash që pinë urinën nga gota qeramike dhe plastike.

Om Prakash, një person i pranishëm në festë tha:

Ne e kemi pirë urinën e lopës për 21 vjet, ne gjithashtu bëjmë banjë në gropën e lopës. Asnjëherë nuk e kemi ndjerë nevojën për të konsumuar ilaçe angleze.

Chakrapani Maharaj, shefi i Unionit Hindu në të gjithë Indisë, pozoi për fotografët ndërsa vendosi një lugë të mbushur me urinën e lopës pranë fytyrës së një karikature të koronavirusit.

Drejtuesit e partisë nacionaliste Hindu të Kryeministrit Narendra Modi kanë mbështetur më parë përdorimin e urinës së lopës si ilaç dhe një kurë për kancerin.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit