JOQ Albania
Home

“Nuk e dija që s’lejoheshin”/ U kap me 12 mijë euro në Rinas, 20-vjeçarja: Do bëja shopping
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 18/02/2020 11:12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një 20- vjeçare është kapur nga policia kufitare e Rinasit, pasi gjatë kontrollit i janë gjetur me vete një shumë parash prej mbi 12 mijë eurosh.

Ajo është proceduar penalisht për “Mosdeklarim i vlerave monetare në kufi”.

Mësohet se gjatë marrjes në pyetje, pasi i janë zbuluar paratë që kishte me vete, vajza ka deklaruar se nuk kishte dijeni se sa ishte shuma që lejohej pa e deklaruar.

Ajo gjithashtu është shprehur se po udhëtonte jashtë vendit për të bërë shoping dhe kjo ishte arsyeja pse kishte marrë kaq para.

Njoftimi i policisë:

Policia Kufitare e Rinasit parandalon një tjetër rast të transfertës së parave jashtë shtetit, në mënyrë të kundërligjshme. Sekuestrohen 12450 euro, procedohet penalisht një 20-vjeçare”, thuhej në njoftimin e policisë.

Gjatë kontrollit të ushtruar, shtetases I. K., banuese në Tiranë, iu gjetën në çantë 12450 euro, të padeklaruara në doganë. Në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera nga specialistët e Policisë Kufitare në Rinas, materialet në ngarkim të kësaj shtetaseje i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Mosdeklarim i vlerave monetare në kufi”.