JOQ Albania
Home

Lotët e shqiptarëve s’i harruan, Franca dhuron 100 milionë euro për ata që tërmeti i la në qiell të hapur
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17/02/2020 17:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

51 jetë u shuan nga tërmeti i 26 nëntorit dhe me mijëra shqiptarë mbetën në rrugë të madhe, pasi banesat e tyre u shkatërruan nga lëkundjet e forta sizmike.

Solidariteti që u tregua për të prekurit nga tërmeti është i rrallë dhe shumë shtete kanë dalë në krah të shqiptarëve që përjetuan një tragjedi të vërtetë.

Në në Konferencën e Donatorëve në Bruksel është treguar se sa ndihmë finaciare ka dhuruar Franca për të prekurit nga tërmeti.

Me dije bëhet se Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit.

Në krah të shqiptarëve ka dalë edhe Italia, Gjermani dhe Serbia duke dhuruar për të ndihmuar ata që u prekën nga një tragjedi e madhe si ajo e 26 nëntorit.

Pas tërmetit të 26 nëntorit nga qeveria Rama u premtua se të prekurit nuk do të ishin vetëm, por shumë prej tyre janë ktyher në shtëpitë e shpallura të pabanueshme, e disa janë ende në çadra.