JOQ Albania
Home

Foshnja vdes dhe zhduket në mitrën e nënës, “krijohet” në kofshën e binjakut
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14/02/2020 10:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Payelon Givens ka një shenjë lindje në gju, të ngjashme me formën e motrës së tij binjake, në skanimin e tyre 10-javor me ultratinguj. Nëna KisLevonia Givens, vetëm 28 vjeçe nga Louisiana në SHBA, përjetoi një shqetësim të madh kur mjekët zbuluan se foshnja kishte vdekur dhe u “zhduk” në javën e 13 të shtatzënisë.

Payelon Givens was born with a birthmark the same shape as the scan image of his twin sister, Patience, who vanished in the womb at 12 weeks

Mjekët e përshkruanin atë si “sindroma binjake e zhdukjes”, një fenomen në të cilin një fetus zhytet në trupin e nënës ose vëllait të tij. Givens është nënë e 4 fëmijëve dhe pas lindjes ajo ka përjetuar dhimbje dhe gëzim së bashku.

Patience is circled at the 10-week scan. She was growing smaller than Payelon, pictured at the bottom

Ajo tha:

Pas lindjes, një nga infermierët hyri brenda dhe më tregoi shenjën e tij të lindjes. Më shokoi, por unë isha e lumtur dhe duke qeshur, ishte e mahnitshme. Është e pabesueshme, është një ndjenjë e çuditshme. Kam qarë shumë, gjithashtu dhe kam shumë pyetje”.

Ms Givens, a mother-of-four, was heartbroken when doctors revealed tiny Patience had died

Në lidhje me rastet, mjekët janë shprehur se nuk është e qartë pse foshnja zhduket në mitër, por mund të jetë për shkak të anomalive kromozomale.

At a six week scan, the midwife found one of the embryos, Patience, was much smaller and struggling to thrive. Payelon is pictured at 13 weeks, when Patience had died

***

Burimi: DailyMail|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania