Emojit që i keni përdorur gabim deri në këtë moment, mësoni kuptimin e vërtetë të tyre

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.02.2020, 10:25

Emojit janë bërë vërtetë një pjesë e pandashme e jetës sonë të përditshme. Flasim dhe shprehim emocione e shpeshherë i përdorim dhe si çelës për të dalë nga situata të vështira.

Epo ato janë bërë vërtetë një pjesë e rëndësishme e komunikimit, prandaj është mirë që të filloni të mësoni kuptimet e vërteta të tyre. Pasi të shihini fotogalerinë e më poshtë do ta kuptoni që i keni përdorur gabim deri më tani.

Shumë përdorues gabimisht besojnë se ky emoji simbolizon lutjen. Në fakt, ky është gjesti që japonezët përdorin për të kërkuar falje.

Në shikim të parë, ju mund të mendoni se ky emoji do të thotë një puthje. Por ky është vetëm një bilbil.

Kjo nuk është një fjongo e thjeshtë rozë, por simboli për të luftuar kancerin.

Jo vetëm që kjo emoji simbolizon një dëshirë për të drejtuar vëmendjen e partnerit tuaj në gjërat e shkruara më poshtë, por gjithashtu simbolizon të qenit në humor jo të mirë.

Grushti i djathtë është një shenjë respekti dhe urimi.

Është një patate e ëmbël e pjekur e njohur si jaki-imo në Japoni.

Ky emoji simbolizon një pjatë japoneze të quajtur kamaboko – një tortë peshku me një rrotullim rozë.

Ky emoji erdhi nga shirita komikë ku do të thoshte "Bam!" Kur përdoret në biseda, ky do të thotë që partneri juaj i bisedës ka humbur durimin ose ka kaluar linjën.

Jemi mësuar të mendojmë se një kryq i kuq do të thotë ndalim. Sidoqoftë, përveç kësaj, kjo emoji mund të simbolizojë edhe një puthje në një bisedë në anglisht.

Ky emoji përfaqëson maskën e ' Tengu ' – një demon nga mitologjia japoneze. 'Të bëhesh Tengu' do të thotë të tregosh arrogancë dhe vetëkënaqësi.

Mund të duket sikur ky emoji simbolizon diçka të keqe, megjithatë, në të vërtetë, ai ka një kuptim krejt të kundërt. Ajo tregon ogre japoneze, Namahage , e cila i largon shpirtrat e këqij.

Shkurtesa NG në emoji më sipër është interpretuar në mënyra të ndryshme: pa vajza, pa djem dhe madje diçka që lidhet me mbiemrin Nguyen.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit