Parlamenti Europian voton ligjin: Të gjitha kompanitë të prodhojnë të njëjtin karikues

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.02.2020, 12:45

Parlamenti Europian ka votuar pro detyrimit të kompanive që prodhojnë celularë, që të nxjerrin në treg karikues uniformë për të gjitha pajisjet. Ky vendim, i cili do të prekë vetëm vendet që janë pjesë e BE-së, do të bëjë që kompanitë te mrndohen dy herë para se të nderrojnë karikuesin e smartfonit.

European Parliament Votes For All Tech Companies To Use The Same Charger

Megjithatë, qëllimi i këtij ligji nuk është për t'i dhënë një shkundje kompanive telefonike, por për t'u ardhur në ndihmë qytetarëve. Sipas parlamentarëve europianë, duke pasur një karikues të unifikuar për të gjitha pajisjet, jeta e përdoruesve do të jetë më e thjeshtë.

Credit: PA

E thënë ndryshe, atyre nuk do t'u duhet të vrapojnë nëper dyqane për të blerë nga një fill e nga një kokë karikuesi për çdo pajisje që kanë. Kështu, sipas rregullave të reja, çdo kompani që dëshiron të prodhojë pajisje të vogla apo të mesme, si tabletët, smartfonët, e-readers, aparatet etj, përfshirë edhe Apple Watch, duhet të kenë një karikues të unifikuar për të gjitha pajisjet.

Ligji kaloi me 10 vota kundër e 528 vota pro.

Credit: PA

***

Burimi: LadBible|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit