Kinezët kanë thuajse gati spitalin kundër koronavirusit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01.02.2020, 10:16

Kanë kaluar shumë pak ditë dhe thuajse ka përfunduar tërësisht ndërtimi i spitalit ku pritet të kurohen pacientët e prekur nga koronavirusi në Kinë. Me mijëra punëtorë kanë punuar çdo ditë pa ndërprerje, natë e ditë, për të përfunduar sa më parë ngritjen e godinës.

Spitali mendohet se do të jetë gati të presë pacientët më 3 shkurt, vetëm 12 ditë pas nisjes së punimeve. Mbi 4 mijë punëtorë dhe 1 mijë mjete janë përdorur për spitalin Hounshenshan, i cili do të ngrihet në Wuhan, qyteti që ishte pikënisje e virusit.

The new hospital is said to be ready on 3 February. Credit: PA

Pamjet nga ajri tregojnë se si duket deri më tani spitali, vetëm një javë pas nisjes së punimeve. Ato janë me të vërtetë mbresëlënëse. Një tjetër qendër mjekësore u hap ditën e djeshme, vetëm 48 orë nga nisja e punimeve të saj.

Punëtorët dhe vullnetarët arritën ta ndërtonin qendrën spitalore në kohë rekord. Deri më tani, brenda 48 orëve, kjo qendër u ka dhënë ndihmën e parë mbi 1 mijë pacientëve.

***

Burimi: LAdBible|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit