JOQ Albania
Home

“Mban kujtim çerek leku dhe tha raki”, italiani tregon dashurinë e madhe për Shqipërinë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30/01/2020 11:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Teksa shumë të rinj po largohen nga Shqipëria drejt vendeve të Europës, apo edhe më larg, gjithmonë me shpresën për një jetë më të mirë, ka edhe nga ata të huaj që duan të vijnë në Shqipëri për të vizituar këtë vend që u ngjall kurreshtje të shumta. I tillë është një italian, i cili jeton në Venezia dhe dashurinë e kuriozitetin për vendin e vogël përtej detit, ia ka gjallur i ati.

Rasti është treguar ditën e sotme pranë JOQ.al nga një i ri shqiptar, i cili jeton në Venezia. Ai tregon se teksa po pinte kafen e mëngjesit në një bar, italiani i ishte afruar dhe i kishte treguar njohuritë e tij mbi Shqipërinë.

Siç tregon shqiptri, italiani kishte mësuar edhe një fjalë shqip, e ajo ishte “raki”. I huaji i ka rrëfyer se dashurinë dhe njohjen me vendin tonë e kishte nga i ati, i cili kishte punuar për 9 vite në Shqipëri dhe i kisht efolur shumë për Durrësin e Sukthin.

Gjithashtu italiani kishte ruajtur edhe shumë suvenire nga vendi ynë, të cilat ia kishte lënë kujtim i ati, pasi kishte ndërruar jetë. Një prej tyre është edhe kjo monedhë e veçantë, të cilin djali shqiptar e ndau me JOQ dhe ndjekësit e saj.

Ai shkruan kështu:

Pershendetje joq. Doja te ndaja dicka qe me ndodhi sot ketu ne Venezia. Isha duke pire kafe me nje mikun tim shqiptar dhe ne tavoline na erdhi nje zoteri qe eshte klient te lokali. Na njihte qe ishim shqiptar pasi jeton afer me ne. Po me fliste me aq krenari dhe me aq deshire per te vizitiar Shqiperine, pasi kishte shumë kujtime nga tregimet qe i kishte treguar babai per Durresin dhe Sukthin, pasi kishte punuar 9 vite ne Shqiperi. Fjala e pare qe me tha ishte raki. Ngela i habitur pasi kishte ruajt shume suvenire nga Shqiperia qe babai i kishte lene kur kishte vdekur dhe do doja te ndaja kete monedhe qe me tregoi sot, me gjithe ndjeksit. Faleminderit nese do e postoni”.