Aplikacioni që po përdorin shumë shqiptarët përgjon bisedat dhe kontrollon fotot tuaja

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.01.2020, 10:56

Të gjithë ata që në telefonat e tyre të mençur e kanë të instaluar aplikacionin “TikTok”, duhet ta fshijnë menjëherë pasi që ka të meta të shumta të sigurisë. Aplikacioni i famshëm “TikTok”që për shumë kohë të shkurtër arriti të gjenerojë shumë të ardhura të mëdha, po del që është i pasigurtë për njerëzit që e përdorin.

Personat që merren me sigurimet kibernetike kanë bërë me dije se mbi 1.5 miliardë përdorues të “TikTok” janë ekspozuar ndaj hakerave, të cilët mund të ngarkonin dhe fshinin videot, si dhe të vidhnin të dhënat personale. Këta hakerë ishin në gjendje të shfrytëzonin funksionin e mesazheve (SMS’ve) dhe mund të i dërgonin kujtdo pa problem një tekst pa pasur nevojë ndonjë konfigurim.

Gjithashtu hakerët me anë të “TikTok’” mund të hyjnë në llogarinë tuaj dhe të kontrollojë çdo përmbajtje që ju keni në telefonin tuaj të mençur. “TikTok” është një rrjet social kinez, ku përdoruesit mund të hyjnë në lidhje direkte, mund të krijojnë video të shkurta me muzikë, si dhe mund të krijojnë video animatore apo të njohura si GIF.

Akutalisht ky aplikacion ka koston e 75 miliardë eurove. “TikTok” përdoret mjaft shumë edhe në Shqipëri, e sidomos nga fëmijët e vegjël që kanë dëshirë të bëjnë video selfie me muzikë.

Risultati immagini per tik tok

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit