Instagram merr vendime drastike, heq përfundmisht filtrat e kirurgjisë plastike

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.12.2019, 13:29

Instagram ka bërë ndryshime të mëdha. Sëfundmi rrjeti social ka hequr nga përdorimi filtrat e kirurgjisë plastike. Lajmi është bërë i ditur nga mediat e huaja, të cilat shkruajnë se ky ndryshim është bërë për shkak se Instagram do të mbrojë përdoruesit e tij dhe të përmirësojë eksperiencën e tyre në rrjet.

Kështu, pas heqjes së reklamave për pije që të dobësojnë dhe operacione kozmetike për të gjithë të miturit, ishte radha për të hequr filtrat e kirurgjisë plastike. Siç thuhet, edhe pse u krijuan më së shumti që njerëzit të luanin dhe të argëtoheshin me to, shumë shpejt u shndërruan në një kërcënim për shëndetin mendor dhe fizik të shumë të rinjve.

Vendimi u mor pas hulumtimeve të shumta, të cilat tregojnë se ekspozimi i vazhdueshëm ndaj imazheve të idealizuara mund të ketë një ndikim negativ në perceptimin e dikujt për veten. Një shembull është tashmë raporti i Lëvizjes së Shëndetit të Rinj për 2017, i cili nxori në pah efektet e rrjeteve sociale tek përdoruesit e rinj. Ky çrregullim, i njohur si dysmorfizmi i trupit ose dismorfofobia, çon në përkeqësimin e defekteve që mund të jenë të vogla në pamjen e të rinjve.

Plastika ishte një nga filtrat e parë që u zhduk. Ky ishte një nga filtrat më të famshëm, krijuar nga projektuesja dixhitale Teresa Fogolari. Ky filtër u përdor më shumë se 200 milion herë.

Konsideruar një nxitje drejt operacioneve plastike, këto dhe filtra të tjerë, pas sinjalizimit nga përdoruesit që duket se kanë mirëpritur propozimin, do të hiqen në muajt e ardhshëm në mënyrë që ta bëjnë rrjetin social më pak "të rrezikshëm".

***

Burim: InNaturale|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit