Nga droga tek tenologjia, Escobar-ët sjellin smartfonin më të ri në treg

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.12.2019, 13:56

Nga Escobar, tashmë mund të kemi dhe smfartphone të palosshëm të quajtur fold 1. Kompania është themeluar nga Roberto Escobar, vëllai i famëkeqit Pablo.

Familja e ish-drejtuesit të kartelit famëkeq Medellin ka njoftuar se “Escobar inc” po përgatitet të nisë një smartphone të përparuar me ekrani fleksibël.

Roberto Escobar tha për Reuters:

Unë kam qenë e interesuar në elektronikë për një kohë të gjatë. Doja të dilja në treg me një telefon që është i ndryshëm nga të gjithë të tjerët”.

Sipërmarrësi suedez Olaf Gustafson është Drejtori i Përgjithshëm i Escobarit. Ai shprehet se teknologjia më e mirë në botë sot janë telefonat fleksibël. Tani, është si dhjetë vjet më parë me një aparat fotografik. Ne po ndryshojmë gjërat. Në thelb, ne jemi Steve Jobs i ri në këtë biznes.

Eskobar “del 1” do të funksionojë në Android dhe do të kushtojë 349 dollarë në versionin bazë, ndërsa për modelin me më shumë memorie, çmimi do të jetë 499 dollarë.

Themeluesi, 72-vjeçari Roberto Escobar, kaloi 12 vjet në burg për përkatësinë e Kartelit Medellin. Ai u dorëzua para autoriteteve në 1992 ndërsa vëllai i tij i famshëm u vra në vitin 1993 në një aksion të përbashkët nga policia amerikane dhe kolumbiane.

Tani, 30 vjet më vonë, ai shpreson të përdorë emrin e famshëm të familjes në shitjet e telefonave inteligjentë.

***

Burim: IlSecoloXIX|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit