Walmart arrin marrëveshjen me Teslën rreth zjarreve të paneleve diellore

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 06.11.2019, 12:51

Walmart ka hedhur një proces gjyqësor që akuzoi Tesla për shkelje të kontratës dhe neglizhencë të rëndë pasi sistemet e paneleve diellore në çati në shtatë dyqanet e shitjes me pakicë kanë marrë zjarr.

Është arritur një marrëveshje dhe përcaktimi i pushimit nga puna është paraqitur në gjykatë, tha një zëdhënës i Walmart në një email. Është e paqartë se çfarë përmban marrëveshja. Të dy kompanitë lëshuan një deklarate të përbashkët të martën duke njoftuar se çështjet e ngritura nga Walmart janë zgjidhur.

"Siguria është një përparësi kryesore për secilën kompani dhe me shqetësimet që adresohen, ne të dy presim një ri-organizim të sigurt të sistemeve tona të qëndrueshme të energjisë", thuhet në deklaratën e postës elektronike.

Rezoluta vjen vetëm tre muaj pasi Walmart ngriti padi në gjykatën e shtetit të New York. Proçedimi gjyqësor kishte për qëllim Tesla Energy Operations, një ndarje brenda energjisë elektrike të pastër dhe të automjeteve elektrike që dikur njiheshin si SolarCity.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit