JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ford ndërtoi një Mustang elektrik që po n’a çmend.
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 06/11/2019 12:43

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ford dëshiron që bota të marrë parasysh planet e saj për automjetet elektrike. Dhe cila mënyrë më e mirë sesa të ndërtoni një Mustang krejt elektrik me nje manual transmetimi six speed?

Dhe kjo n’a ka zemëruar këtu, sepse është një ngacmim gjigant i një prototipi që nuk do t’a bëjë kurrë më në prodhim. Ose të paktën kjo është ajo që po thotë Ford.

Ford dhe Webasto zbuluan të martën automjetin elektrik të baterisë me performancë të lartë "Mustang Lithium" në shfaqjen tregtare të Shoqatës së Specialiteteve të Tregut të Pajisjeve (SEMA) në Las Vegas. Automjeti është i njëfishtë, do të thotë që kjo nuk do të godasë në treg tani afër, ose ndonjëherë.

Ford thotë se ky Mustang i elektrizuar është më shumë sesa thjesht prototip. Është gjithashtu një provë për bateritë dhe teknologjitë e menaxhimit termik që Webasto dhe Ford po krijojnë në segmentin në rritje të automobilave në lëvizshmëri. Pra, ndoshta ka një shans?