Ford ndërtoi një Mustang elektrik që po n’a çmend.

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 06.11.2019, 12:43

Ford dëshiron që bota të marrë parasysh planet e saj për automjetet elektrike. Dhe cila mënyrë më e mirë sesa të ndërtoni një Mustang krejt elektrik me nje manual transmetimi six speed?

Dhe kjo n’a ka zemëruar këtu, sepse është një ngacmim gjigant i një prototipi që nuk do t’a bëjë kurrë më në prodhim. Ose të paktën kjo është ajo që po thotë Ford.

Ford dhe Webasto zbuluan të martën automjetin elektrik të baterisë me performancë të lartë "Mustang Lithium" në shfaqjen tregtare të Shoqatës së Specialiteteve të Tregut të Pajisjeve (SEMA) në Las Vegas. Automjeti është i njëfishtë, do të thotë që kjo nuk do të godasë në treg tani afër, ose ndonjëherë.

Ford thotë se ky Mustang i elektrizuar është më shumë sesa thjesht prototip. Është gjithashtu një provë për bateritë dhe teknologjitë e menaxhimit termik që Webasto dhe Ford po krijojnë në segmentin në rritje të automobilave në lëvizshmëri. Pra, ndoshta ka një shans?

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit