Scanwell Health fillon testet e smartphone për UTI

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 06.11.2019, 12:37

Kompanitë vazhdojnë të rafinojnë mjete dixhitale të diagnostikimit për kujdesin shëndetësor në shtëpi me një kapëse të shpejtë. E fundit për të filluar është një test në shtëpi për infeksione të traktit urinar nga fillimi me bazë në Los Angeles, Scanwell Health.Kompania u themelua nga Stephen Chen, i cili fjalë për fjalë u rrit në biznesin e testimit të diagnostikimit. Familja e tij kishte ndërtuar një nga prodhuesit më të mëdhenj të testimit të urinës në vend dhe kujtimet më të hershme të punës së Chen janë duke qëndruar në një linjë kuvendi duke bashkuar testet e shtatzënisë.

"Unë vij nga një familje që prodhon teste urinare," thotë Chen. "Unë kam lindur në biznes."

Përmes kësaj dritareje në treg, Chen e dinte që kishte një mënyrë për të anashkaluar procesin që kërkon kohë të prenotimit të vizitës së një mjeku për të marrë një test të planifikuar dhe të kryer. "Këto teste janë shitur në zyrat e mjekëve dhe spitalet dhe unë gjithmonë mendoja se ju mund t'i bëni këto teste më të arritshme," thotë Chen.

Duke punuar me një ekip teknologësh, Chen ndërtoi një produkt softuer që mund të sigurojë të njëjtën analizë të një kompleti provë duke përdorur kamerën e një smartphone dhe një aplikacioni që do të ishte kryer në një strukturë të testimit të diagnostikimit me tulla dhe llaç.

"Baza është një pajisje tradicionale e diagnostikimit që është përdorur nga sistemi i kujdesit shëndetësor për shumë vite," thotë ai. "Ne kemi marrë atë kuti të pavarur dhe e kemi transferuar atë në smartphone." Ashtu sic një provë tradicionale, një shirit i trajtuar kimikisht reagon me një mostër të urinës, dhe aplikacioni i kompanisë përdor teknologjinë e vizionit kompjuterik për të vlerësuar rezultatet.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit