Keqinformimi funksionon më mirë sesa “censura”

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05.11.2019, 16:49

Një rritje në mbikëqyrjen e mediave sociale, kërkime pa garanci të pajisjeve të udhëtarëve në kufi dhe përhapja e vazhdueshme e keqinformatave janë ndër arsyet pse SH.B.A.-ja ka rënë në renditjen e lirisë së internetit.

Megjithëse Freedom House tha që Sh.B.A gëzon disa nga liritë më të mëdha të internetit në botë, vendosja e saj në renditjen botërore u zvogëlua për të tretin vit radhazi. Rënia e pikës së vetme të vitit të kaluar u fajësua për shfuqizimin e neutralitetit neto. Islanda dhe Estonia mbetën në krye të tabelave, sipas renditjes, me Kinën dhe Iranin që renditen me internetin më pak të lirë.

Raporti thoshte se platformat dixhitale, përfshirë mediat sociale, janë shfaqur si "fushë beteje" e re për demokracinë, ku qeveritë tradicionalisht do të përdorin censurën dhe teknologjitë bllokuese të faqeve. Aktorët shtetërorë dhe partizanë kanë përdorur keqinformata dhe propagandë për të shtrembëruar faktet dhe opinionet gjatë zgjedhjeve në dhjetëra vende gjatë vitit të kaluar, përfshirë zgjedhjet afatmesme të SHBA për vitin 2018 dhe zgjedhjet e Parlamentit Evropian 2019.

"Shumë qeveri po zbulojnë se në mediat sociale, propaganda funksionon më mirë sesa censura," tha Mike Abramowitz, president i Freedom House.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit