JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Xiaomi lëshon Mi Watch, klonin e Apple Watch për 185 $
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05/11/2019 16:46

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Xiaomi, e cila garon me Apple për pozitën e lartë në tregun e veshur, sot e bëri konkurrencën pak më interesante. Gjigandi kinez i elektronikës ka lancuar orën e parë inteligjente të quajtur Mi Watch që duket jashtëzakonisht e ngjashme me Apple Watch.

Mi Watch, si Apple Watch, ka një trup katror me një kurorë dhe një buton. Karakterizohet nga një ekran AMOLED 1.78 inç (326 ppi) që drejton MIUI për Watch, sistemi operativ i kompanisë bazuar në Sistemin Veshës të Google.

Brenda kutisë metalike – aliazh alumini me një prekje mat per t’a perfunduar – janë mikrofona nga të dy anët për regjistrimin e zërit dhe marrjen e thirrjeve, dhe një altoparlant në të majtë për të dëgjuar muzikë ose incoming calls. Mi Watch, i cili vjen në një madhësi – 44 mm – ka një shpinë qeramike, e cila është aty ku vendosen edhe kunjat e karikimit dhe një sensor i rrahjeve të zemrës.

Mi Watch mundësohet nga nje chipset Snapdragon Wear 3100 4G i Qualcomm me katër bërthama Cortex A7 të akorduar në 1.2GHz, shoqëruar me 1 GB RAM dhe 8 GB storage. Kompania thotë se ora e parë inteligjente e saj mbështet lidhjen celulare, Wi-Fi, GPS, Bluetooth dhe NFC për pagesa. Mi Watch duhet të zgjasë 36 orë me një tarifë të vetme në cellular mode, pretendon ndërmarrja. Mi Watch gjithashtu do të ndihmojë përdoruesit të ndjekin regjimin e gjumit te tyre, performancën gjatë notit, çiklizmit dhe vrapimit, dhe gjithashtu të matin rrahjet e tyre të zemrës.