Xiaomi lëshon Mi Watch, klonin e Apple Watch për 185 $

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05.11.2019, 16:46

Xiaomi, e cila garon me Apple për pozitën e lartë në tregun e veshur, sot e bëri konkurrencën pak më interesante. Gjigandi kinez i elektronikës ka lancuar orën e parë inteligjente të quajtur Mi Watch që duket jashtëzakonisht e ngjashme me Apple Watch.

Mi Watch, si Apple Watch, ka një trup katror me një kurorë dhe një buton. Karakterizohet nga një ekran AMOLED 1.78 inç (326 ppi) që drejton MIUI për Watch, sistemi operativ i kompanisë bazuar në Sistemin Veshës të Google.

Brenda kutisë metalike – aliazh alumini me një prekje mat per t’a perfunduar – janë mikrofona nga të dy anët për regjistrimin e zërit dhe marrjen e thirrjeve, dhe një altoparlant në të majtë për të dëgjuar muzikë ose incoming calls. Mi Watch, i cili vjen në një madhësi – 44 mm – ka një shpinë qeramike, e cila është aty ku vendosen edhe kunjat e karikimit dhe një sensor i rrahjeve të zemrës.

Mi Watch mundësohet nga nje chipset Snapdragon Wear 3100 4G i Qualcomm me katër bërthama Cortex A7 të akorduar në 1.2GHz, shoqëruar me 1 GB RAM dhe 8 GB storage. Kompania thotë se ora e parë inteligjente e saj mbështet lidhjen celulare, Wi-Fi, GPS, Bluetooth dhe NFC për pagesa. Mi Watch duhet të zgjasë 36 orë me një tarifë të vetme në cellular mode, pretendon ndërmarrja. Mi Watch gjithashtu do të ndihmojë përdoruesit të ndjekin regjimin e gjumit te tyre, performancën gjatë notit, çiklizmit dhe vrapimit, dhe gjithashtu të matin rrahjet e tyre të zemrës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit