Bioterapia Coda po zhvillon një kurë për dhimbjen

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 05.11.2019, 16:43

Nëse studiuesit, drejtuesit dhe investitorët që qëndrojnë pas Coda Bioterapeutikës vazhdojnë në rrugën e tyre, një ditë së shpejti mund të ketë një kurë për dhimbjen.

Bashkëthemeluar nga studiuesit Joseph Glorioso, nga departamenti i mikrobiologjisë dhe gjenetikës molekulare të Universitetit të Pittsburgh; dhe Dr. Nicholas Boulis, themeluesi i Emory's Gene dhe Terapia e Qelizave për Laboratorin Neurorestoration; Coda përdor terapi gjenesh për të trajtuar sëmundjet neurologjike duke filluar me dhimbje të forta dhe epilepsi.

Amerika është një vend me dhimbje. Ka mbi 19 milion amerikanë që jetojnë me dhimbje kronike neuropatike, sipas statistikave të vetë Coda. Dhe gjatë njëzet viteve të fundit mjekët që trajtojnë ata amerikanë dhe kompanitë e ilaçeve që zhvillojnë terapi për ta kanë arritur ta kthejnë trajtimin e tyre në një epidemi të re – varësia nga opioidet.

Në vitin 2017, 47,600 amerikanë vdiqën nga mbidozat e përfshira nga opioidët, sipas Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve. Nga ato vdekje, rreth 60% përfshinin opioide sintetike. "Stimujt ishin atje që njerëzit të përshkruajnë gjithnjë e më shumë, veçanërisht kur ata tashmë ishin bindur se ishte gjëja e duhur për të bërë – gjëja e dhembshur për të bërë," Keith Humphreys, një psikiatër në Universitetin Stanford dhe një ish-ilaç i Shtëpisë së Bardhë- këshilltar për politika, i tha revistës Nature.

Trajtimi eksperimental i Coda bazohet në një shkencë të quajtur kemogjenetikë, e cila përdor një virus të padëmshëm për të krijuar receptorë të rinj në neuronet shqisore që ofrojnë sinjale në tru në lidhje me stimujt fizikë. Ata receptorë mund të zhbllokohen nga ilaçet e molekulave të vogla, të cilat do të udhëzonin neuronet shqisore që të ndalonin qitjen, duke prerë kështu sinjalet e dhimbjes në tru.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit