Tani mund të provoni versionin e bazuar në internet të Microsoft Visual Studio

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 04.11.2019, 18:49

Në fillim të këtij viti, në konferencën e saj për ndërtimin e zhvilluesve, Microsoft njoftoi se po punonte në një version të bazuar në internet të IDE-së së tij Visual Studio. Në atë kohë, Visual Studio Online hyri në një vrojtim privat, i hapur për një numër të përzgjedhur të zhvilluesve. Tani, në konferencën e saj Ignite, kompania ka hapur shërbimin për të gjithë zhvilluesit që duan t'i japin një provë.

Me Visual Studio Online, zhvilluesit do të jenë në gjendje të shpejt të provojnë një mjedis zhvillimi plotësisht të konfiguruar për depot e tyre. Nga atje, ata mund të përdorin redaktorin me bazë në internet për të punuar në kodin e tyre.

"Visual Studio Online mbledh së bashku Visual Studio, mjediset e zhvilluesve të pritura nga cloud dhe një redaktues me bazë në internet që është i arritshëm nga kudo për të ndihmuar zhvilluesit të jenë më produktivë se kurrë," vëren Microsoft në materialet e tij të shtypit. "Ndërsa zhvillimi bëhet më bashkëpunues dhe flukset e punës me burim të hapur, si kërkesat për tërheqje, bëhen më të përhapura, zhvilluesit duhet të jenë në gjendje të kalojnë midis bazave të kodeve dhe projekteve shpejt pa humbur produktivitetin."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit