Ky robot mbështetet në reflekset njerëzore për të mbajtur ekuilibrin

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 31.10.2019, 16:45

Aq sa do të donim të mendonim se po hyjmë në një epokë të robotëve autonome, ata në të vërtetë janë akoma mjaft të pafuqishëm. Për t'i mbajtur ata të mos bien gjatë gjithë kohës, reflekset e shpejta të një njeriu mund të jenë zgjidhja. Por njeriu duhet të ndiejë atë që po ndjen roboti – dhe kjo është vetëm ajo që provojnë këta studiues.

Robotët bipedalë janë të shkëlqyeshëm në teori për lundrimin e mjediseve njerëzore, por natyrisht janë më të prirur të bien sesa robotët katërkëmbësorë ose me rrota. Megjithëse ata shpesh kanë algoritme të sofistikuar që ndihmojnë në mbajtjen e tyre drejt, në disa situata ato thjesht nuk mund të jenë të mjaftueshme.

Si një mënyrë për të kapërcyer atë boshllëk, studiuesit në MIT dhe Universiteti i Illinois-Champaign bashkuan një lloj sistemi hibrid robot- humant që të kujton qoftë Pacific Rim ose Evangelion (ose Robot Jox, nëse dëshironi të shkoni në atë rrugë). Megjithëse referencat mund të jenë shkencore, nevoja për këtë lloj gjëje është e vërtetë, shpjegoi U i Jo Io Ramos, bashkë-krijues i sistemit me Sangbae Kim të MIT-it.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit