Whats App padit NSO Group

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 30.10.2019, 17:14

WhatsApp ka ngritur një padi në gjykatën federale duke akuzuar prodhuesin izraelit të mbikëqyrjes së lëvizshme NSO Group për krijimin e një shfrytëzimi që u përdor qindra herë për të hakuar në telefonin e synuar.

Proçedimi gjyqësor, i ngritur në një gjykatë federale në Kaliforni,tregon që " u zhvillua malware-i për të hyrë në mesazhe dhe komunikime të tjera pasi u deshifruan" në pajisjet e synuara. Sulmi funksionoi duke shfrytëzuar një cenueshmëri audio-thirrëse në WhatsApp. Përdoruesit mund të duket se marrin një telefonatë të zakonshme, por malware do të infektonte qetësisht pajisjen me spyware, duke u dhënë sulmuesve qasje të plotë në pajisje.Në disa raste ndodhi kaq shpejt, sa telefoni i te shënjestruarit mund të mos ketë rënë fare.

Për shkak se WhatsApp është i koduar nga fundi në fund, është gati e pamundur të hysh në mesazhe ndërsa përshkojnë internetin. Por vitet e fundit, qeveritë dhe ndërmarrjet celulare të spiunazhit kanë filluar të shënjestrojnë pajisjet ku mesazhet janë dërguar ose pranuar. Logjika shkon se nëse hakoni pajisjen, mund të merrni të dhënat e saj.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit