Vazhdon vdekja e ngadaltë e Flash, Google fillon t’a heq atë nga kërkimi.

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 30.10.2019, 17:04

Vdekja e Flash ka një kohë të gjatë që po ndodh … Për vite me radhë kemi dëgjuar që është në rrugëdalje, por kush nga ne nuk ka gjetur një video apo widget të gabuar Flash në muajin ose dy muajt e fundit? Për të shpejtuar prishjen e saj, Google po merr hapin e kuptueshëm të … pretenduarit se nuk ekziston.

Po, Kërkimi Google do të ndalojë indeksimin e përmbajtjes Flash duke filluar nga fundi i këtij viti. Pse po e bënte këtë edhe sot, vite pasi ndonjë webmaster ndaloi përdorimin e tij? Epo, ka shumë përmbajtje të trashëgimisë atje. Me sa duket Google ka dashur t’i japë bishtit të gjatë një shans për tu përkulur.

Deindexing Flash nuk do të thotë qe nëse keni një faqe në internet që i shërben, do të injorohet plotësisht. Por çdo informacion që arrihet përmes asaj ene Flash, përshkrimi i videos, lojës, ose çfarë keni, do të anashkalohet. Dhe nëse jemi të sinqertë, me siguri do të zhvendoseni shumë fort nga algoritmi.

Nëse dëshironi të luani disa prej atyre lojërave të vjetra Flash, dhe me të vërtetë disa prej tyre ishin mjaft të mrekullueshme, do t'i gjeni përsëri nëse kërkoni direkt për to – ka site që i mbledhin ato që do të duan të paraqiten në Google dhe si e tillë do të punojë të shfaqet dukshëm në rezultatet e kërkimit për gjëra të tilla si "lojëra flash të vjetra" dhe të ngjashme.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit