NHS pagers zbulojnë të dhëna mjekësore

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 30.10.2019, 16:53

Një pajisje radio amatore e ekspozuar në internet dhe e zbuluar nga një studiues i sigurisë po mblidhte në kohë reale të dhëna mjekësore dhe informacion shëndetësor të transmetuar nga spitalet dhe ambulancat nëpër qytete të Sh.B.A-së.

Pajisja , e drejtuar nga një shtëpi në Londrën e Veriut, po merrte valë radio nga ajri dhe i përkthente ato në tekst të lexueshëm. Ekrani i kompjuterit i hobiistit po mbushte mesazhe në lidhje me urgjencat mjekësore në kohë reale nga i gjithë rajoni. Për disa arsye, hobiisti kishte ngritur një webcam të lidhur në internet të drejtuar në ekran. Por për shkak se nuk kishte ndonjë fjalëkalim në kamera në internet, kushdo që dinte se ku mund të shikonte mund të shihte gjithashtu atë që ishte në ekranin e kompjuterit të pajisjes.

Daley Borda, një studiues i sigurisë , ishte në shtëpi në Florida kur u përpoq me kamerën e ekspozuar. Rrjedha e drejtpërdrejtë ishte e trashë, dhe cilësia e pamjeve ishte aq e dobët sa ishte thjesht e mundur të bëhej teksti në ekran. "Ju mund të shihni detaje të thirrjeve që vijnë – emri i tyre, adresa dhe dëmtimi,"

Një mesazh thoshte se një burrë 98-vjeçar kishte rënë në adresën e shtëpisë. Disa momente më vonë, një mesazh tjetër thoshte se mashkulli 49-vjeçar po ankohej për dhimbje gjoksi në një rezidencë afër. Njëra pas tjetrës, mesazhet po shpërthenin, duke përshkruar aksidente, incidente, urgjenca mjekësore, shpesh duke përfshirë adresat e shtëpive.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit