JOQ Albania
Home

Vegjetariane për 10 vite, 49-vjeçarja bëhet kasape pasi hëngri një sanduiç me qofte
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 29/10/2019 13:31

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një grua e cila kishte qenë vegjetariane për 10 vite me radhë, i dha fund ‘embargos’ të mishit kur mbeti shtatzënë me fëmijën e tretë.

49-vjeçarja Tammi Jonas jo vetëm që nisi të hante mish sërish, por u bë edhe kasape.

Jonas vendosi të bëhej vegjetariane në vitet ’70 pasi lexoi një libër që mban titullin 'Animal Liberation' dhe mbeti e tronditur kur mësoi sesi trajtoheshin kafshët në ferma.

Për një dekadë, gruaja nga Victoria, iu nënshtrua një diete vegjetariane derisa mbeti shtatzënë për herë të tretë dhe gjithçka ndryshoi.

Duke folur për Daily Mail Australia:

Kisha qenë shtatzënë edhe dy herë të tjera, por ketë herë të tretë ishte ndryshe dhe u bëra shumë anemike.”

Kështu, pasi provoi një sanduiç një ditë në punë, nëna e tre fëmijëve e kuptoi që nuk kishte më kthim pas.

Duke qenë se vjen nga një familje që merret me fermë Oregon përpara se të shkonte në Australi, ajo vendosi që të hapte një fermë të veten në mënyrë që konsumatorët të kishin mundësi të zgjidhnin ‘opsione etike’.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania