Instagram ndalon imazhet e vetë- dëmtimit.

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 28.10.2019, 17:07

Instagram ka zgjeruar një ban në pamjet grafike të vetë-dëmtimit grafik për të përfshirë një gamë më të gjerë të përmbajtjes që përshkruan vetëvrasjen, duke përfshirë ilustrime fiktive të vetë-dëmtimit dhe metodave të vetëvrasjeve si vizatimet, karikaturat dhe memet.

Në fillim të këtij viti Mosseri, u takua me sekretarin e shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar për të diskutuar politikën e platformës ndaj përmbajtjes së vetë-dëmtimit. Kompania është përballur me presion të nivelit të lartë në vend pas një proteste në publik pasi familja e Molly Russell, një nxënëse 14-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, e cila vrau veten pasi pa përmbajtje vetëvrasjeje në Instagram.

Në shkurt, platforma e mediave sociale në pronësi të Facebook njoftoi se do të ndalojë imazhet grafike të vetë-dëmtimit, të tilla si prerjet, dhe të kufizojë hyrjen në përmbajtje jo-grafike të vetë-dëmtimit, siç janë imazhet e plagëve të shëruara – duke mos e rekomanduar atë në kërkime.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit