Microsoft, fituesi i kontratës 10B $

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 26.10.2019, 16:48

Departamenti i Mbrojtjes i Sh.B.A njoftoi sot se Microsoft ka fituar kontratën e re të Ndërmarrjes së Përbashkët të Mbrojtjes së Infrastrukturës (JEDI), me vlerë deri në 10 miliardë dollarë për një periudhë prej 10 vjetësh. Me këtë, Microsoft do të sigurojë shërbime të infrastrukturës dhe platformës si për biznesin dhe operacionet e misionit të Pentagonit.

"Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes dikton që ne duhet të përmirësojmë shpejtësinë dhe efektivitetin me të cilin ne zhvillojmë dhe te vendosim aftësi të modernizuara teknike për gratë dhe burrat tanë me uniformë," tha Shefi i Informacionit DOD Dana Deasy në një njoftim të lidhur. “Strategjia e modernizimit dixhital DOD u krijua për të mbështetur këtë imperativ. Ky çmim është një hap i rëndësishëm në ekzekutimin e Strategjisë së Modernizimit dixhital. "

Microsoft mundi Amazon në raundin e fundit për këtë kontratë fitimprurëse pasi dy gjigandët e cloud rrahën konkurrentët e tjerë si IBM dhe Oracle në një raund të hershëm. Shumica e ekspertëve e konsideruan Amazonën si pararendësin për të fituar marrëveshjen.

"Ne jemi të befasuar për këtë përfundim. AWS është udhëheqësi i qartë në llogaritjen e cloud, dhe një vlerësim i detajuar thjesht mbi ofertat krahasuese çon qartë në një përfundim të ndryshëm, ”na tha një zëdhënës i Amazon në një koment me email. "Ne mbetemi thellësisht të përkushtuar që të vazhdojmë të inovojmë për fushën e re dixhitale të betejës, ku siguria, efikasiteti, qëndrueshmëria dhe shkallëzueshmëria e burimeve mund të jenë ndryshimi midis suksesit dhe dështimit."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit