JOQ Albania
Home

E njohu në ishull, kryeministri lë “qimet e kokës” për modelen
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/10/2019 12:42

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

 

Kryeministri libanez i ka dhënë më shumë se 16 milion dollarë një modeleje. Saad Hariri, i martuar dhe baba i tre fëmijëve, u njoh me Candice van der Merwe në Seychelles, resort luksoz afërsisht gjashtë vjet më parë.

Sipas të dhënave të gjykatës, 26-vjeçarja mori nga kryeministri gati 15.3 milion dollarë në 2013.

New York Times raporton se Hariri i dorëzoi modeles edhe 1 milionë dollarë pasi autoritetet e taksave ngritën dyshime mbi dhuratën e parë.

Gjatë kontrollit të autoriteteve të taksave rezultoi se kryeministri 49-vjeçar kishte financuar jetën luksoze të saj. Raportohet se Hariri nuk ka prekur buxhetin e shtetit, por i trashëgoi paratë nga babai i tij Rafic Hariri, i cili u vra në 2005.

Ai thuhet se ka një pasuri me vlerë 1.5 miliardë dollarë.

Sipas dokumenteve të gjykatës, modelja po padit autoritetet e Afrikës së Jugut për 65 milionë dollarë për hetimin e pasurisë së saj. Ekipi ligjor i Van der Merwe tha se po kërkon kompensim për ndikimin që hetimi tatimor kishte në karrierën dhe marrëdhënien e 26-vjeçares me Haririn.