JOQ Albania
Home

Milan del sërish në shitje, ky është çmimi marramendës
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 16/09/2019 15:36

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Klubi kuqezi ka dalë sërish në shitje. Pritet që Milan të ndryshojë sërish pronar pasi ia kaloi aksionet amerikanëve të Elliott Management Corporation.

Reuters ka bërë me dije se biznesmeni milioner që ka në plan të blejë aksionet është pronari i jahteve luksoze "Ferretti".

Vlera e klubit gjigant italian kap shifrën 100 milionë euro.

Në njoftimin e kompanisë Ferreti shkruhet:

Oferta do të përfshijë shitjen e aksioneve nga grupi kinez "Weichai", i cili bleu një aksion në vitin 2012 dhe miliarderi italian, Piero Ferrari."

Ferreti do të ketë në pronësi 30-35% të aksioneve të Milan.

Ai ka një pasuri me vlerë 332 milionë euro, teksa në vetëm 6-mujorshin e parë ka patur një fitim prej 30 milionë eurosh.