JOQ Albania
Home

Na ngatërruan himnin dhe na bënë armenë, flet spikeri: S’më zuri gjumi 2 net
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 11/09/2019 19:22

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ngatërrimi i himnit shqiptar gjatë ndeshjes Francë-Shqipëri bëri xhiron e botës, duke vënë në një pozitë të sikletshme francezët.

Himni shqiptar u ngatërrua me atë të Andorrës, por kjo nuk ishte gafa e vetme e francezëve, pasi spikeri i stadiumit ngatërroi Shqipërinë me Armeninë teksa po sqaronte situatën tek fonia e impiantit.

Kjo situatë bëri që futbollistët e Kombëtares Shqiptare me të drejtë të mos pranonin të niste loja pa u ekzekutuar himni i Shqipërisë.

Pati reagime të shumta ndaj këtyre gafave të paprecedenta në një stadium legjendar si ai i "Stade de France", ndërkohë pala france i kërkoi zyrtarisht ndjesë palës shqiptare për ngatërrimin e himnit.

Në një reagim për mediat franceze, spikeri i stadiumit, Frank Stanislas Andre Barzin, ka vendosur të komentojë gafën e tij.

Teksa foli për prestigjozen sportive franceze "L’Equipe", ndër të tjera, ai tha:

Nuk kam fjetur dy net dhe ndjehem tmerrësisht keq për atë që ndodhi. Ishte një gabim shumë i rëndë nga ana ime dhe jam gati të marr përsipër pasojat që ky gabim mund të sjellë."

50-vjeçari mban nofkën Maks Kampo dhe njihet nga të gjithë si Maksi i stadiumit "Stade de France", detyrë të cilën e ushtron që prej shtatorit të vitit 2010.

Më parë ai ka qenë DJ i njohur dhe ish-drejtues radiofonik në Francë.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/