JOQ Albania
Home

Shqiptarët ngrihen në protestë për të mbrojtur “Malin e shenjtë”
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 03/08/2019 20:21

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditën e djeshme i Gjykata Administrative e Tiranës rrëzoi vendimin e Këshillit të Ministrave për shpalljen e Malit të Tomorrit “Park Kombëtar”.

Kjo gjë ka sjellë reagime të shumta. Gjatë paradites së sotme me dhjetëra banorë janë ngritur në protestë.

Në duar ata mbanin pankarta ku shkruhej:

Mos ma prek Tomorrin”,”Tomorri park natyror”, “Do ju përgjigjet Vetingu dhe Jo shkatërrimit të malit”.

Banorët kanë kërkuar rrëzimit e vendimit të Gjykatës Administrative.

Kujtojmë këtu se “Mali i Tomorrit” është një prej vendeve me bukuri përrallore në vendin tonë.

Mali i Tomorrit njihet si një “mal i shenjtë”. Çdo vit aty zhvillohet pelegrinazh.

Aty ndodhet edhe Teqeja Abaz Aliut. Çdo vit në këtë vend shkojnë me mijëra persona.