JOQ Albania
Home

Trendi i frikshëm/ Njerëzit në rrjet po përcëllohen në diell për të bërë ‘tatuazhe’, dermatologët ngrënë alarmin
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 16/07/2019 11:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një trend i ri tatuazhesh ka pushtuar rrjetin. Vetëm se njerëzit nuk po injektojnë bojë në lëkurën e tyre bojë, por po përcëllohen nga dielli.

Njerëzit kanë nisur të formojnë forma të ndryshme në trup me anë të rrezeve të diellit dhe kjo ka bërë që të reagojnë menjëherë dermatologët.

Në kuadër të kësaj ‘loje’ të re, plazhistët nuk aplikojnë krem mbrojtës në disa zona, duke bërë kështu ‘tatuazhe’ në lëkurën e djegur.

Gjithsesi, dermatologia Whitney Bowe ka paralajmëruar se kjo metodë është shumë e rrezikshme dhe se mund t’ju kanoset edhe kanceri i lëkurës.

Ajo u shpreh:

Nuk ekziston diçka e tillë si marrje ngjyre e sigurt. Edhe një djegie nga dielli mund të dyfishojë rrezikun e melanomas më vonë në jetë.”

Sipas sa Bowe ndryshimi i ngjyrës së lëkurës në kafe dhe të më pas të kuqe është shenjë që ka dëmtim të ADN-së, dhe kjo nuk është aspak gjë e mirë.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania