JOQ Albania
Home

Superjahti luksoz që komandohet me iPad del në shitje, ka një çmim marramendës
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15/07/2019 11:23

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Është cilësuar si një prej jahteve më luksozë në botë, i krijuar sëfundmi, me teknologjinë më të lartë dhe të fundit, ndërsa prej pak kohësh është hedhur në treg.

Siç raportohet, vlera e tij është 15 milionë dollarë.

Superhjahti Adastra fitoi një seri çmimesh për dizajnin e tij dhe lehtësia e tij në përdorim është se mund të kontrollohet me iPad.

Jahti aktualisht është në pronësi të miliarderit Anto Marden. Dizajni “futuristik” duket si i dalë nga një film i zhanrit ‘Sci-Fi’, me krahë aerodinamikë që e ndihmojnë të lundrojë.

Krijuar nga John Shuttleworth, jahti 43 metra është projektuar për t’i ngelur çdokujt në mendje.

Vetëm 20 për qind e tij zhytet në ujë dhe konsumon rreth 14 për qind të sasisë së karburantit.

Adastra, e cila ofron pesë dhoma gjumi, katër banjo dhe një bar në ajër të hapur, mund të kontrollohet nga një iPad deri në 164 metra largësi.

Jahti fitoi tre çmime në ShowBoats Design Awards dhe u nderua me Most Innovative Design në World Superyacht Awards.

Burimi: Cnn|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania