JOQ Albania
Home

Peshku endemik i Koranit po shfaroset
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 01/05/2019 14:38

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Peshku Koran është një peshk endemik, që rritet vetëm në ujërat e liqenit të Ohrit, prandaj kërkon një kujdes të veçantë gjatë peshkimit për ruajtjen dhe shumimin e tij.

Ky peshk endemik ka një trup të gjatë dhe ngjyrë te argjendtë të mbyllur në shpinë, kurse në bark ka ngjyrë të bardhë të argjendtë, pendët kurrizore i ka ngjyrë të kuqërreme, ndërsa të tjerat ngjyrë të argjend dhe në dy anët e kurrizit ka pika të kuqe.

Siç thamë më lart, Korani është një peshk endemik për të cilin duhet treguar kujdes i veçantë.

Por, një peshkatar ka shkruar në redaksinë e JOQ Albania dhe ka treguar se peshku Koran po shfaroset.

Ai ka nisur edhe disa foto, në të cilat shikohet qartë se peshku Koran po peshkohet duke mos respektuar as një prej kritereve.

Peshkatari tregon se është një person me inicialet A.D, ai që e ka bërë liqenin e Pogradecit sikur të ishte shtëpia e tij dhe se po i njëjti person nuk i lejon peshkatarët të punojnë si duhet.

Po ashtu ai shkruan se ky person ka futur edhe paratë e peshkatarëve në xhepat e tij. Më poshtë po ju sjellim edhe disa fotot që flasin më shumë se 1000 fjalë.

Mesazhi i plotë i qytetarit:

Pershendetje JOQ!  jam nje peshkatar nga Pogradeci shik c behet ne liqenin e Pogradecit. Kete thon qe nk lejohet gjuetia e sterfit po Z.A.D. lejon disa persona qe jan ne interes te ti kurse pjesen me te madhe e la pa pun peshkataret e paguan lejen e peshkimit dhe tani nuk i lejon te punoje sic kan punuar gjithomon i la te gjithe rrugve te gjith jan zhytur ne borxhe qe kan investuar per mallin. Z.A.D e ka ber si pronen e vet liqenin e Pogradecit. Peshkatareve ju doli i pa bes ju thoshte paguani lejeat se do punoni si gjithmon por tani nk i lejon qe te punoj kjo quhet vjedhe e lejave te peshkimit ku shkuan gjith keto para A.D. i vuti ne xhepin e tija parat e peshkatarve. Nuk i lejon peshkataret te punoj.  Peshkataret nk i ka ndaluar askush kan 20 vjet qe punoj del zoti ky dhe i ndalon qe ky ka te drejt ti perkrahi peshkataret ky i shfarosi fare.’’