JOQ Albania
Home

”Djali më lindi i zi nga vuajtjet’’/ Një tjetër nënë rrëfen tmerrin që ka kaluar në spital prej neglizhencës së mjekëve
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 25/04/2019 11:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Para tre ditësh një ngjarje e rëndë ndodhi në maternitetin e Elbasanit. Rexhina Debrova 25-vjeç, ndërroi jetë në sallën e operacionit 1 orë pas lindjes.

Fillimisht u tha se 25-vjeçarja pësoi atak kardiak, por familjarët e së ndjerës akuzuan mjekët për pakujdesi dhe neglizhencë. Ata shprehen se kardiologu erdhi tre orë me vonesë.

Ditën e sotme grua, e cila bërë nënë para pesë vitesh ka treguar për JOQ Albania se edhe ajo mund të kishte vdekur.

Ajo ka shkruar se ka shkruar në spital rreth orës katër të pasdites dhe se mjeku roje nuk ishte kujdesur aspak për të.

Foto ilustruese

Gruaja tregon se kishte marrë mjekun që e kishte ndjekur gjatë shtatzënisë dhe se ai i kishte thënë se nuk mund të vinte sepse ishte dikush tjetër mjek roje.

Më tej ajo tregon se ka pritur deri në orën 9 të mëngjesit të ditës tjetër dhe nëse mjeku do të ishte vonuar edhe 10 minuta, ajo nuk do ta kishte djalin sot.

Po ashtu ajo tregon se i biri lindi i nxirë nga vuajtjet. Në përfundim të mesazhit që ajo ka nisur për JOQ Albania ka shkruar se mjekët nuk duan t’ia dinë fare nëse marrin jetë njerëzish dhe se u interesojnë vetëm lekët.

Mesazhi i plotë:

Prsh JOQ! Po behet shumë debat mbi Rexhinen, e cila humbi jetën. Dua te tregoj dhe une rastin tim para 5 vjetesh ku linda djalin. Vajta ne spital rreth ores 4 mbasdite me dhimbje mu qelloi nje doktorr qen bir qeni roje. Mar doktorin tim tel dhe i them jam ne spital nk mund te vij tha se esht doktor tj roje. na ora qe vajta deri ne oren 9 te dites tj qe erdhi doktori qe me ndiqte shtazanin doktori tj nk me dha zgjidhje…te isha vonuar dhe 10 min te tj un nk do ta kisha dnalin tim sot. Djali me doli i zi nga vuajtja e vjat qe kalova dhe vet rrezikoja jeten. Keta jan doktoret tan qe nk i interesojn se marin jet njerzish…vetem.se nk i mbushin xhepat.si duhen.. Qe i.lencin.neper spitale ishalla ato lek derman mos gjenshin’’