JOQ Albania
Home

Akuzoi policin se i vuri gjobë pa verifikuar pagesën për parkim, reagon Bashkia
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 06/02/2019 23:23

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditën e sotme në redaksinë e JOQ Albania, një qytetar denoncoi policinë bashkiake, e cila sipas tij e kishte gjobitur pa verifikuar sistemin e sms-ve për pagesat në parkingje.

Sipas qytetarit, polici nuk ka shënuar orën e saktë të vendosjes së gjobës.

Mesazhi i dërguar në redaksinë e JOQ Albania

Jam nje qytetar i Tiranes, perdorues automjeti. Sot me date 5 shkurt rreth ores 16:00 isha tek rruga “Myslym Shyri” ku parkova makinen ne nje parking me pagese. Ashtu sic bej cdo dite kur parkoj, çoj sms ne numrin 50500 të vendosur nga Bashkia per pagesat e parkingjeve. Sms-ja  eshte derguar ne oren 16:11 minuta dhe ne moment mora edhe konfirmimin nga sistemi qe pagesa per qendrim 1 ore ne parking eshte kryer.
Në këtë moment, pranë automjetit afrohet një punonjës i Policisë Bashkiake, i cili (sipas tij konstaton shkelje) nuk verifikon aspak pagesen e kryer me sms ne numrin 50500, por nis te vendose gjobe. Disa here ju drejtova duke i kerkuar shpjegime se perse po vendoste gjobe, nderkohe qe pagesa ishte bere, por nuk denjoi te kthente pergjigje. Absurditet!!! Gjate plotesimit te fletes se gjobes, filmova veprimet e policit Bashkiak i identifikuar si Edmond Gerbolli, i cili perveç faktit qe tjetersoi oren e veprimit te tij dhe e shkuajti ne fleten e gjobes sikur ishte ora 16:11, nderkohe qe e sakta ishte 16:15, por pasi mbaron plotesimin e gjobes, nuk shkruan tek “shkelesi” nqs ai eshte prezent apo jo.
Per me teper shikoni fotot qe vertetojne denoncimin tim. Ne kete forme, Policia Bashkiake vepron sipas ligjit te Lalit: “Krasit sa me shume qytetaret me automjete, qe te veme ne pah punen e Bashkise per korsite e biçikletaveJu hongsha motrat… ROBT LALI ERIT

Në lidhje me këtë ngjarje ka reaguar Bashkia e Tiranës. Sipas saj polici ka bërë verifikimin të të dyja platformat, ndërsa nga ana e qytetarit është bërë presion për mos plotësimin e gjobës.

Në reagim thuhet se qytetari duke mbajtur me muhabet policin, ka dërguar sms-në, të cilën nuk e reklamon.

Gjithashtu bashkia ka sqaruar se ka nisur një debat mes qytetarit dhe policit, pasi ky i fundit e vendosi orën e gjobës në 16:11, pikërisht në momentin kur është bërë kontrolli i platformave.

Reagimi i Bashkisë

Atehere, polici ka bere verifikimin ne oren 16:11, ne te dy platformat (fotot me lart) dhe ka nisur te plotesoje gjoben. Aty i ka shkuar qytetari duke i ushtruar presion per te mos plotesuar gjoben. Ne keto momente duke dashur te mbaje policin me fjale, ka cuar sms e pageses te cilen e reklamon. Polici nuk i ka folur dhe ka vazhduar plotesimin. Kane kalur 2-3 minuta. Kur i ka vene gjoben ne xham, ajo ka mbajtur oren 16:11. Aty ka lindur serisht debat pse e vure ne 16:11. Normal qe gjoba vihet ne oren e kontrollit te platformave. As me heret, as me vone.

https://joq.al/artikull/511362.html?fbclid=IwAR1ScTPqY4bBS6p1mvXyyRxEh2dGTYnpgyRC90Yu7iGG_qUsww8syaKL9TY