E dini cili është kuptimi i fjalës gjirokastrite “kolaq” dhe kur duhet të përdoret?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 31.03.2018, 07:49

Gjuha shqipe ka shumë fjalë krahinore, të cilat as nuk i dimë të gjitha, e as nuk u kuptojmë edhe kur përdoren në një kontekst të caktuar.

Nuk mund të themi se ka fjalë të mira apo të këqija. Fjalët janë thjesht të lira e lum ai që ka mundësinë të dijë sa më shumë të tilla e t'i përdorë ato sipas vendit.

Një fjalë tipike gjirokastrite është edhe fjala "kolaq", të cilës vështirë se ia dinë kuptimin të tjerët që nuk janë nga Gjirokastra.

Por çdo të thotë kjo fjalë dhe në cilat raste përdoret? Për këtë ka një histori të vjetër, me zanafillë në pazarin e Korçës.

Ja ngjarja e përcjellë:

Në lagjen Varosh të qytetit të Gjirokastrës, në një nga dyqanet e perimeve shitësi quhej Kolë. Ai ishte njeri i ndershëm dhe detyrën si shitës privat e kryente në mënyrë shembullore. Mallin e kishte shumë të mirë dhe cilësor.

Në mëngjes, përpara se të hapte dyqanin, shkonte tek Ura e Lumit ku aty, kalonte nëpër duar perime e fruta të fshatarëve. I merrte ato dhe i shërbente të freskëta.

Në dyqanin e Kolës, thonë dhe sot, gjeje çdo gjë, dimër e verë, vetëm prodhime bio.

Kola kishte nam edhe si shitës që nuk hante në kandar, përkundrazi, për t`i mbajtur klientët jepte dhe më shumë.

Këtë e dinin të gjithë klientët se, kur peshonte, shikonin që kandari anonte nga ana e tyre, pra e blerësve. E dinte këtë edhe Kola, po bënte sikur nuk shikonte, dhe hidhte dhe ndonjë koment.

Blerësit e asaj kohe, edhe ata të ndershëm, i thoshin: “O Kolë kaq…”, “O Kolë aq…” dhe kështu “nga aq e kaq” Kolës së mirë i mbeti nofka “Kolaq”.

Ja kjo është e gjitha, e tëra, histori e ndodhur këtu e 70 vjet më parë në dyqanin e Kolës në lagjen Varosh të Gjirokastrës që qarkullon dhe sot e kësaj dite.

Për ata që nuk e dinë, sipas fjalorit, fjala "kolaq" ka kuptimin lajkatar, njeri që bën lajka të tepërta.

I tillë shitës ishte Kola që i mbeti nofka Kolaq!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit