Shpërthen vullkani nënujor, paralajmërimi për cunami në Paqësor

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.01.2022, 11:39

Një paralajmërim për cunami është lëshuar për ishujt e Tongës pasi një vullkan nënujor në Paqësorin Jugor shpërtheu dhunshëm. Vullkani Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai shpërtheu për herë të parë të premten, duke dërguar një shtëllungë hiri 20 kilometra (12.4 milje) në ajër, sipas degës së CNN Radio Zelanda e Re (RNZ). Një shpërthim i dytë goditi të shtunën në orën 17:26 me orën lokale. Imazhet satelitore tregojnë një re masive hiri dhe valë goditëse që përhapen nga shpërthimi. Valët nga shpërthimi kaluan vijën bregdetare të kryeqytetit të Tongës, Nuku'alofa, duke rrjedhur në rrugët bregdetare dhe pronat.

Byroja e Meteorologjisë e Australisë tha se regjistroi një valë cunami prej 1.2 metrash pranë Nuku'alofa në orën 5:30 pasdite me kohën lokale të së shtunës. Vullkani ndodhet rreth 30 kilometra (18.6 milje) në juglindje të ishullit Fonuafo'ou të Tonga. Përveç paralajmërimit për cunami, Shërbimet Meteorologjike të Tongës kanë lëshuar këshilla për shira të dendur, përmbytje të shpejta dhe erëra të forta në tokë dhe ujëra bregdetare. Ishulli i afërt i Fixhit ka lëshuar gjithashtu një këshillë publike duke u kërkuar njerëzve që jetojnë në zona të ulëta bregdetare të "lëvizin drejt sigurisë në pritje të rrymave të forta dhe valëve të rrezikshme". Sipas Shërbimit Meteorologjik të Samoas, një këshillë për cunami mbetet në fuqi për të gjitha ujërat bregdetare të Samoas. Nuk kërkohet evakuim, por anëtarët e publikut këshillohen të qëndrojnë larg zonave të plazhit.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit