Studim: Mbajtja e maskës së fytyrës ju bën më tërheqës për gjininë e kundërt

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.01.2022, 07:44

Sipas një studimi të ri, njerëzit që mbajnë maska ​​​​për fytyrën konsiderohen më tërheqës sesa kur nuk kanë asgjë që mbulon fytyrën e tyre. Maskat e fytyrës janë bërë një pamje e zakonshme në mbarë botën në përgjigje të pandemisë globale Covid. Dhe studiuesit e Universitetit të Cardiff-it pohojnë se maskat i bëjnë burrat dhe gratë më tërheqës për syrin.

Studimi, i cili filloi në shkurt 2021, u kërkoi 43 grave të vlerësonin imazhet e burrave bazuar në atraktivitetin. Fotografitë u shfaqën me dy lloje të ndryshme maskash për fytyrën, me një libër që mbulonte pjesërisht fytyrat dhe pa asgjë që mbulonte fytyrat. Në studim u përdorën edhe një maskë mjekësore blu dhe një maskë e zakonshme, dhe pjesëmarrësit thanë se ato fytyra që mbanin maska ​​​​kirurgjikale ishin më tërheqëse. Dr Michael Lewis i shkollës së psikologjisë së universitetit tha se studimi vërtetoi se preferencat tona kanë ndryshuar me kalimin e kohës me maskat për fytyrën që mendohet se e bëjnë një person më pak tërheqës përpara pandemisë. Ai tha:

Studimi ynë sugjeron që fytyrat konsiderohen më tërheqëse kur mbulohen nga maska ​​​​për fytyrën mjekësore. Kjo mund të jetë për shkak se ne jemi mësuar që punonjësit e kujdesit shëndetësor të mbajnë maska ​​blu dhe tani i lidhim këto me njerëz në profesione të kujdesit ose mjekësisë. Në një kohë kur ndihemi të pambrojtur, mund të na duket qetësuese mbajtja e maskave mjekësore dhe kështu të ndihemi më pozitiv ndaj mbajtësit.

Lewis shtoi se ishte e mundur që maskat për fytyrën t'i bënin njerëzit më tërheqës sepse drejtonin vëmendjen e pjesëmarrësve drejt syve.

Burimi:notthebee. Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit