Administrata e Biden kërcënon guvernatorin: Detyroni fëmijët të mbajnë maska, ose do ju ndërpritet ndihma

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 15.01.2022, 00:16

Administrata e Biden po kërcënon të rikuperojë miliona dollarë nga fondet e ndihmës Covid-19 për shtetin e Arizona-a, sepse guvernatori Guvernatori republikan i Arizonës, Doug Ducey ka dekurajuar familjet që të ndjekin udhëzimet federale që rekomandojnë vendosjen e maskave në shkolla. Për muaj të tërë Ducey ka patur mosmarrëveshje me administratën e Biden në lidhje me përdorimin e fondeve të ndihmës.

Guvernatorët e tjerë republikanë në të gjithë vendin janë përpjekur gjithashtu të përdorin fondet për masa të tilla si shkurtimet e taksave, të cilat nuk kanë lidhje me pandeminë dhe nuk janë të autorizuara sipas kushteve të granteve. Një nismë e quajtur Programi i Përfitimeve të Rimëkëmbjes Arsimore, ofron deri në 7,000 dollarë kupona shkollore për prindërit nëse shkolla e fëmijës së tyre kërkon maska ​​​​ose karantinë pas ekspozimit ndaj virusit.

Programi ka pasur pak përdorues, pavarësisht se zyra e Ducey-t e ka shpallur atë si një përgjigje ndaj një proteste nga prindërit. Që nga java e kaluar, vetëm 85 studentë po merrnin kuponat dhe më pak se 600,000 dollarë nga 10 milion dollarë ishin ndarë. Gjithashtu javën e kaluar guvernatori krijoi një program të tretë që ka të ngjarë të shkelë rregullat e shpenzimeve të departamentit të thesarit. Arizona thuhet se ka marrë rreth gjysmën e 4.2 miliardë dollarëve nga fatura dhe pjesa tjetër do të pritet në prill.

Burimi: The Guardian | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit