Novak Djokoviç humb betejën përfundimisht! Ministri vendos largimin e tij nga Australia

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 14.01.2022, 08:24

Yllit të tenisit Novak Djokovic i është anuluar viza për herë të dytë dhe është vendosur të deportohet, duke ‘vrarë’ shpresat e tij për të qëndruar në Melburn për të mbrojtur titullin në Australian Open.

Ministri i Emigracionit Alex Hawke përdori kompetencat e tij diskrecionale për të anuluar vizën e Djokoviçit të premten, katër ditë pasi qeveria federale ishte tërhequr për ta dërguar atë në shtëpi.

Në një deklaratë zoti Hawke tha:

Sot ushtrova fuqinë time sipas nenit 133C(3) të Aktit të Migracionit për të anuluar vizën e mbajtur nga z. Novak Djokovic. Në marrjen e këtij vendimi, kam shqyrtuar me kujdes informacionin e dhënë nga Departamenti i Punëve të Brendshme, Policia Kufitare Australiane dhe Z. Djokovic. Qeveria është e vendosur fort për të mbrojtur kufijtë e Australisë, veçanërisht në lidhje me pandeminë Covid-19.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit