Mumja e faraonit egjiptian ‘zbërthehet’ për herë të parë, përdoret skaneri 3D: Vdiq 3 mijë vjet më parë!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 28.12.2021, 08:26

Mbetjet e mumifikuara të faraonit egjiptian Amenhotep janë 'zbëërthyer’ në mënyrë dixhitale. Amenhotep I, sundimtari i dytë i Dinastisë së 18 të Egjiptit mendohet të ketë vdekur rreth viteve 1506–1504 pes, dhe në atë moment ai u ruajt me kujdes.

“Amenhotep I duket se i ngjante fizikisht babait të tij – ai kishte një mjekër të ngushtë [foto në këtë skanim CT], një hundë të vogël të ngushtë, flokë kaçurrelë dhe dhëmbë të sipërm pak të dalë”, tha profesor Saleem.

Ndryshe nga të gjitha mumiet e tjera mbretërore të zbuluara në shekujt 19 dhe 20, ajo e Amenhotep I nuk është zbuluar kurrë nga egjiptologët modernë.

Kjo nuk është nga frika e një mallkimi, por sepse mumja është ruajtur kaq bukur, e zbukuruar me kurora me lule dhe një maskë të hollë me gurë të çmuar.

Në foto: një skanim CT i bustit të poshtëm të Amenhotep I. Ekipi beson se ai fillimisht ishte krahu i varrosur me trupin e tij, por duket se dëmtimi i grabitësit e varreve që ka lëvizur krahun nga gjithë dhe i ka thyer dy gishta. nga dora e majte.  Këto mund të shihen brenda barkut të tij (shigjeta e gjatë), ndërsa një kunj (shigjeta e shkurtër) është me —me sa duket nga restauruesit e dinastisë 21 siriane — për të mbajtur krahun e majtë në pozicionin e tij të ri.

Ekspertët e udhëhequr nga Universiteti i Kajros, ishin në gjendje të përdornin tomografinë e kompjuterizuar (CT) për të krijuar rikonstruksione 3D të faraonit poshtë fashave. Ata zbuluan se faraoni i dashur ishte 35 vjeç si dhe 5 këmbë e 7 inç i gjatë kur vdiq rreth tre mijë vjet më parë.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit