E lindur në shekullin 19/ Ndërron jetë në moshën 124-vjeçare gruaja më e vjetër në botë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 25.11.2021, 21:12

124-vjeçarja “Lola”, emri i vërtetë i së cilës është Francisca Susano, ishte gruaja e fundit e gjallë që ka lindur në vitet 1800. Mediat e huaja kanë bërë me dije se gruaja më e moshuar në botë ka humbur jetën.

Ishin zyrtarët shtetërorë në Kabankalan ata që njoftuan me pikëllim vdekjen e të moshuarës. Sipas artikullit të publikuar në mediat e huaja, thuhet se e moshuara do të testohet për Covid-19.

Burimi: nypost.com| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Woman believed to be world's oldest person dies at 124 | WGN-TV

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit