Haaland jashtë Champions League! Çfarë do të thotë për të ardhmen e tij?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2021, 20:12

Borussia Dortmund dështoi të sigurojë kualifikimin në 1/16 e Ligës së Kampionëve pasi u mund 3-1 ndaj Sporting CP, që do të thotë se skuadra e Erling Haaland do të luajë në eliminatoret e Europa League këtë sezon. Reprezentuesi norvegjez është një nga sulmuesit më të kërkuar dhe e ardhmja e tij mbetet e pasigurt, pasi disa super ekipe anë të interesuara për të blerë shërbimet e tij verën e ardhshme. Ndërkohë, Dortmundi shihet si pretendent për titull në Bundesligë këtë sezon, pasi ata janë në vendin e dytë në tabelë, vetëm një pikë pas Bayern Munichut, por betejat e tyre në Evropë mund të ndikojnë në të ardhmen e Haaland. Shefi ekzekutiv i Dortmundit, Hans-Joachim Watzke, pranoi në një intervistë për Sport1.de në tetor se klubi i Bundesligës nuk ka fuqinë financiare për të mbajtur yjet e tyre për më shumë se tre ose katër vjet.

Haaland iu bashkua Dortmundit dy vjet më parë nga Red Bull Salzburgu dhe që nga dhjetori i 2019-ës ai e ka pushtuar Bundesligën. Me kontratën e tij që skadon në vitin 2024, marrëveshja thuhet të përfshijë një klauzolë lirimi midis 75 dhe 100 milionë euro, e cila mund të fillojë në verën e vitit 2022.

Procesi i rinovimit është i përhershëm me ne. Në një moment lojtarët më të mirë blihen nga ne dhe ju filloni nga e para. Zhvillimi i një skuadre të lartë evropiane për një afat të gjatë është i vështirë nëse nuk mund t'i mbani lojtarët tuaj për tre ose katër vjet. Ne nuk jemi ende në këtë nivel.

Që kur iu bashkua Dortmundit, Haaland ka shënuar 70 gola të pabesueshëm në 69 ndeshje, që do të thotë se ai mesatarisht shënon më shumë se një gol për lojë. Sipas Transfermarkt, sulmuesi norvegjez ka shënuar 119 gola në 163 ndeshje deri më tani në karrierën e tij.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit