Rritja e frikshme e rasteve me Covid, Sllovakia shpall bllokimin dy javor kombëtar

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2021, 10:29

Sllovakia shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 90-ditore dhe një bllokim dy-javor pas një rritjeje të rasteve me COVID-19 që pa mesataren shtatëditore të vendit të rasteve të rritet mbi 10,000. Vendi i Evropës Qendrore është aktualisht në mes të rritjes më të shpejtë në botë të infeksioneve dhe masat, të cilat përfshijnë mbylljen e të gjitha dyqaneve jo thelbësore, si dhe baret dhe restorantet, kanë për qëllim të ndihmojnë sistemin e kujdesit shëndetësor në vështirësi. Vendimi erdhi pasi presidentja Zuzana Čaputová iu drejtua kombit të martën, duke thënë se "Sllovakia po e humb betejën kundër COVID". Ajo shpjegoi gjithashtu se izolimi ishte i nevojshëm pasi stafi i kujdesit shëndetësor u mbingarkua.

Gjatë bllokimit dy-javor, njerëzit do të lejohen të largohen nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye specifike, si blerja e sendeve ushqimore, udhëtimi për në punë dhe shkollë ose vaksinimi. Ata që janë ende të pavaksinuar do t'u kërkohet të bëjnë një test ose provë që kanë pasur COVID-19 në mënyrë që të shkojnë në punë.Të gjitha tubimet e më shumë se gjashtë personave që nuk jetojnë në të njëjtën familje janë ndaluar gjithashtu gjatë gjendjes së jashtëzakonshme 90-ditore. Sllovakia renditet si vendi i tretë më i ulët i Bashkimit Evropian në shkallën e vaksinimit, me pak më shumë se 45 për qind të sllovakëve të vaksinuar plotësisht. Vendi ka tejkaluar shifrën e 3,000 të shtrimeve në spital, pragu i konsideruar si kritik nga Ministria Sllovake e Shëndetësisë.

Në këtë fazë, qeverisë së vendit mund t'i duhet të shqyrtojë kërkimin e ndihmës nga vende të tjera evropiane. Ministria tha se pothuajse 83 për qind e të shtruarve në spital nuk ishin të vaksinuar. Fqinjët e Sllovakisë po kalojnë gjithashtu një kulm të COVID-19, me Republikën Çeke dhe Hungarinë që regjistrojnë një rritje rekord ditore të rasteve. Austria ka vendosur tashmë një bllokim total që nga e hëna, 22 nëntor, dhe do ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin nga 1 shkurti i vitit të ardhshëm, duke e bërë atë vendin e parë në botë që e bën këtë.

Burimi:euronews Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit