Zhvlerësimi i Lirës turke/ Qytetarët protestojnë dhe kërkojnë dorëheqjen e Erdogan, përplasen keq me policinë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.11.2021, 09:21

Zhvlerësimi i monedhës turke Lira ka bërë që shumë qytetarë në qytete të ndryshme të Turqisë të dalin për të protestuar. Qytetarët që dolën në rrugë si kundërpërgjigje ndaj rritjes anormale të kursit, po shtojnë revoltën në shumë krahina me sloganin “Qeveria jep dorëheqjen”.

STAMBOLL

Forcat e Punës, Paqes dhe Demokracisë së Stambollit u mblodhën për të organizuar një deklaratë për shtyp në Statujën e Demit në Kadıköy me thirrjen "Ne nuk jemi të detyruar ndaj këtij pushteti, këtij urdhri". Para njoftimit, shumë pjesë të Kadıköy u rrethuan nga policia. Policia ndërhyri në turmën e mbledhur në Bahariye. Shumë njerëz u rrahën dhe u ndaluan. Policia i pengoi punonjësit e shtypit të bënin foto.

Rebelimi 'nuk mund ta kalojmë' rritet nga viti në vit: Qeveria jep dorëheqjen

ANKARA

Në lagjen Mamak Mutlu, njerëzit dolën në rrugë me një pankartë ku shkruhej"Qeveria jep dorëheqjen". Policia sulmoi ata që dolën në rrugë. 6 persona u ndaluan. Studentët e METU-së, të mbledhur në kampus, marshuan pas pankartës ku shkruhej "METU po ecën, lufta po rritet", duke brohoritur "Qeveria jep dorëheqjen". Policia, e cila donte të pengonte deklaratën për shtyp dhe marshimin në portën A4, ndërhyri me gaz lotsjellës dhe plumba gome ndaj studentëve që bënin thirrje për dorëheqjen e qeverisë.

ne nuk mund të kalojmë pas-isyani-il-il-buyiyor-hukumet-istifa-947780-1.

SAMSUN

Qytetarët që u mblodhën në Kalimin e Sulaymaniyah me thirrjen e Forcave të Punës dhe Demokracisë në Samsun thanë: "Qeveria duhet të japë dorëheqjen".

ANTALIA

Forcat e Punës dhe Demokracisë në Antalia nisën të mblidhen para Bankës Popullore të Rrugës së Mbyllur për të protestuar kundër krizës ekonomike. Policia ngriti një barrikadë përballë turmës. Forcat e Punës dhe Demokracisë, marshimet e të cilave u penguan, dhanë një deklaratë për shtyp para Bankës Popullore të Rrugës së Mbyllur. Zëdhënësi Afat i Platformës së Degëve të KESK-it në Antalia, Devrim Mol, lexoi komunikatën për media.

ne nuk mund të kalojmë-isyani-il-il-buyiyor-hukumet-istifa-947724-1.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit